62 visualizzazioni
If 2 pencils cost $2 and 4 erasers cost $4, how much do 8 pencils and 8 erasers cost?
Risposta
$16
Spiegazione
Unit prices: pencil $1, eraser $1 โ (8+8=16) dollars total.
Vuoi una spiegazione piรน approfondita? Chiedi alla nostra IA ๐
Similar Problems Explained
Short, helpful videos that explain similar problems
Competenze che acquisirai
Proportional reasoning
unit pricing
Commenti (0)
Per favore per lasciare un commento.