62 visualizzazioni

If 2 pencils cost $2 and 4 erasers cost $4, how much do 8 pencils and 8 erasers cost?

Risposta

$16

Spiegazione

Unit prices: pencil $1, eraser $1 โ†’ (8+8=16) dollars total.
Vuoi una spiegazione piรน approfondita? Chiedi alla nostra IA ๐Ÿ‘‡
Vuoi una spiegazione piรน approfondita? Chiedi alla nostra IA ๐Ÿ‘‡

Similar Problems Explained

Short, helpful videos that explain similar problems

Competenze che acquisirai

Proportional reasoning unit pricing

Commenti (0)

Per favore per lasciare un commento.