61 views

If 2 pencils cost $2 and 4 erasers cost $4, how much do 8 pencils and 8 erasers cost?

Answer

$16

Explanation

Unit prices: pencil $1, eraser $1 → (8+8=16) dollars total.
Want a deeper explanation? Ask our AI 👇
Want a deeper explanation? Ask our AI 👇

Similar Problems Explained

Short, helpful videos that explain similar problems

Skills You Achive

Proportional reasoning unit pricing

Comments (0)

Please to leave a comment.