61 views
If 2 pencils cost $2 and 4 erasers cost $4, how much do 8 pencils and 8 erasers cost?
Answer
$16
Explanation
Unit prices: pencil $1, eraser $1 → (8+8=16) dollars total.
Want a deeper explanation? Ask our AI 👇
Similar Problems Explained
Short, helpful videos that explain similar problems
Skills You Achive
Proportional reasoning
unit pricing
Comments (0)
Please to leave a comment.