133 visualizzazioni

A consumer buys 4 units at $10 each; price rises to $12, now buys 3.

Total expenditure change?

Risposta

From $40 to $36 (decrease)

Spiegazione

Spend goes from (4×10=$40) to (3×12=$36) (↓ $4).
Vuoi una spiegazione più approfondita? Chiedi alla nostra IA 👇
Vuoi una spiegazione più approfondita? Chiedi alla nostra IA 👇

Similar Problems Explained

Short, helpful videos that explain similar problems

Competenze che acquisirai

Expenditure price–quantity

Commenti (0)

Per favore per lasciare un commento.