132 views

A consumer buys 4 units at $10 each; price rises to $12, now buys 3.

Total expenditure change?

Answer

From $40 to $36 (decrease)

Explanation

Spend goes from (4×10=$40) to (3×12=$36) (↓ $4).
Want a deeper explanation? Ask our AI 👇
Want a deeper explanation? Ask our AI 👇

Similar Problems Explained

Short, helpful videos that explain similar problems

Skills You Achive

Expenditure price–quantity

Comments (0)

Please to leave a comment.