AI-Verified Solution
599 views
You drive 60 miles at 60 mph and return 60 miles at 40 mph. What is your average speed for the 120 miles?
Answer
48 mph
Explanation
Time (=60/60+60/40=2.5) h; average speed (=120/2.5=48) mph.
Want a deeper explanation? Ask our AI 👇
Similar Problems Explained
Short, helpful videos that explain similar problems
Skills You Achive
Averages
rate–time–distance
Related Questions
- How many times do a clock’s hands overlap in 12 hours? | Edusolver
- What’s the difference between nominal and real GDP? | Edusolver
- When does 11 + 3 = 2? | Edusolver
- What’s the break-even point? | Edusolver
- What is 25% of 80? | Edusolver
- If 3 cats catch 3 mice in 3 minutes, how long for 100 cats to catch 100 mice? | Edusolver
- A country’s GDP grows 3%, population 2%. What’s real GDP per capita growth? | Edusolver
- If total cost = fixed cost + variable cost, what happens to average cost when output rises (fixed cost constant)? | Edusolver
Comments (0)
Please to leave a comment.